poniedziałek, 17 czerwca 2013

Aspartam – słodycz w wielu produktach

Słodzik w kawie, herbacie lub jako dodatek do domowych deserów? Wiele osób wybiera tę niskokaloryczną alternatywę dla białego cukru. Konsumenci doceniają fakt, iż popularny aspartam jest prawie 200 razy słodszy od sacharozy, a przy tym nie dostarcza praktycznie w ogóle kalorii. Co prawda słodycz, którą daje aspartam jest nieco inna niż w przypadku cukru, ale nadal jemy słodkie co nieco, za to bez zbędnych kalorii. Zastosowanie słodzików to nie tylko domowe przepisy, na sklepowych półkach znajdziemy wiele produktów z aspartamem.

O słodzikach mówi się wiele, jak większość tematów związanych z żywnością light, niskokaloryczną, wzbudzają wiele emocji. Warto jednak podkreślić, że dopuszczenie aspartamu do produkcji żywności poprzedziły wieloletnie badania, które wyeliminowały jakiekolwiek podejrzenia o negatywny wpływ na zdrowie człowieka. 


Dlatego dziś w sprzedaży mamy wiele produktów z aspartamem, co jest na pewno atrakcyjną ofertą dla osób chorych na cukrzycę. Dzięki dodatkom takim jak aspartam mogą skosztować czekolady, słodkich herbatników czy napojów. Ale produkty z aspartamem to nie tylko oferta dla diabetyków. Znajdziemy je w wielu artykułach kupowanych przez. konsumentów, którzy dbają o linię. Obecnie jest to również dodatek słodzący do wielu artykułów, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się ze słodyczami. Produkty z aspartamem to np. wędliny, tabletki musujące dostępne w aptekach, syropy i inne leki, kawy oraz herbaty instant itp.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.